23 listopada 2017 roku, na terenie Terminalu Gazu Płynnego Orlen Paliwa Sp.z.o.o., odbyły się ćwiczenia sprawdzające zewnętrzny plan operacyjno-ratowniczy placówki.

Plan działań zakładał, że w wyniku rozładunku cysterny z gazem płynnym propan-butan do zbiornika magazynowego, doszło do rozszczelnienia i częściowego uszkodzenia instalacji. W skutek zdarzenia miało dojść jednocześnie do zderzenia autobusu, wiozącego 32 osoby, z drzewem na wysokości miejscowości Nowy Zagór. 10 osób miało ponieść śmierć, a 5 miało zostać cieżko rannych.

W pobliskim zakładzie płyt pilśniowych Homanit miało również dojść do śmierci 15 pracowników i do poranienia kolejnych 25. W związku z zapaleniem się lasu otaczającego obydwie firmy, podjęto decyzję o ewakuacji zarówno osób znajdujących się w zakładzie, jak i tych przebywających na terenie ogródków działkowych.

Na miejsce wypadku przybyły wszystkie okoliczne zastępy Straży Pożarnej, a także ratownicy medyczni z Zachodniego Centrum Medycznego w Krośnie Odrzańskim.

Strażacy rozpoczęli od ochłodzenia powierzchni zbiornika gazu. Trwało to aż do momentu osiagnięcia parametrów pozwalających na zgaszenie pożaru i uszczelnieniu zbiornika cysterny. W tym samym czasie, ratownicy zajmowali się osobami poszkodowanymi w wyniku wybuchu. Ich zadanie polegało na udzieleniu pierwszej pomocy przedmedycznej i jak najszybszym zabraniu pacjenta do szpitala w celu uratowania mu zycia.

Tego typu ćwiczenia odbywają się co 3 lata. Pozwalają one na sprawdzeniu możliwości poszczególnych jednostek alarmowych i korygowaniu błędów, które ewentualnie mogą wystąpić. Wyeliminowanie owych błędów daje szanse na sprawniejsze działanie w przyszłości.

Pozostaw odpowiedź

Twój email nie bedzie publikowany.